Plamy rubinowe, zwane też rubinkami, to problem, z którym do gabinetów medycyny estetycznej zgłasza się coraz więcej osób. Czym są rubinki, dlaczego warto je usunąć i jak to zrobić? Tego właśnie dowiesz się z dzisiejszego artykułu. Zapraszamy do lektury!
Charakterystyczne, krwistoczerwone rubinki pojawiają się zwykle po trzydziestym roku życia. Nie są groźne, ale zwracają na siebie uwagę, szczególnie jeśli znajdują się na twarzy. Nie zaskakuje więc, że osoby, u których występują te zmiany, chcą się ich pozbyć. Na szczęście jest na to doskonałe rozwiązanie: to Laser Quadrostar Pro Yellow od Asclepion. Ten innowacyjny zabieg ma bardzo wiele zastosowań, a jednym z nich jest właśnie usuwanie rubinków. Zanim umówisz się na swoją wizytę, koniecznie przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej o tych niewielkich, ale wyraźnych zmianach.
Rubinki na skórze – czym są i skąd się biorą?
Rozpocznijmy od krótkiego wprowadzenia. Plamy rubinowe, bo tak najczęściej są nazywane te charakterystyczne zmiany, to nic innego jak naczyniaki starcze, które wyróżniają się intensywnie czerwonym (a niekiedy fioletowym) zabarwieniem. Te niezłośliwe zmiany skórne przybierają postać wypukłych grudek, które wyraźnie odznaczają od reszty naskórka. Rubinki na skórze najczęściej występują na tułowiu i ramionach, ale mogą pojawiać się praktycznie na całym ciele.
Skąd biorą się rubinki na ciele? Przyczyna występowania tych zmian nie jest do końca jasna. Ustalono jednak kilka czynników, które mogą wpływać na to, że naczyniaki starcze pojawiają się na Twojej skórze. Zaliczają się do nich:
- zaburzenia funkcjonowania układu krwionośnego,
- uwarunkowania genetyczne,
- dieta obfitująca w kawę, alkohol oraz ostre przyprawy,
- nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV,
- zmiany hormonalne (ciąża, karmienie piersią, menopauza),
- choroby wątroby,
- przewlekły stres.
Jak powstają te zmiany? Rubinki na ciele pojawiają się na skórze w momencie, w którym naczynia krwionośne zlokalizowane tuż pod powierzchnią skóry gwałtownie się rozrastają. Ten proces niejednokrotnie przebiega bardzo dynamicznie, dlatego może się zdarzyć, że rubinki na skórze pojawią się u Ciebie nawet w ciągu kilku dni. Nie są to duże zmiany: zwykle ich średnica nie przekracza kilku milimetrów. Z pojawieniem się rubinków nie wiążą się żadne dodatkowe dolegliwości – zmiany nie krwawią, nie swędzą, nie bolą ani nie rozrastają się.
Nie ma żadnego sposobu na to, by zapobiec tworzeniu się rubinków na skórze. Naczyniaki starcze pojawiają się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, a prawdopodobieństwo ich wystąpienia, jak nazwa wskazuje, rośnie z wiekiem. Wiele osób nawet ich nie dostrzega, ale jeśli rubinki pojawiają się na twarzy czy w innym newralgicznym miejscu, rozwiązanie jest tylko jedno – ich laserowe usunięcie.
Rubinki na ciele – czy są niebezpiecznie?
Rubinki same w sobie nie są groźne dla zdrowia, nie są też zwiastunem żadnej choroby. Jak już wspomniałyśmy wcześniej, typowe przypadki naczyniaków nie wiążą się z żadnymi dodatkowymi objawami. Rubinki na twarzy czy ciele nie powodują bólu, nie krwawią, nie swędzą i nie powiększają się. Nie są złośliwe, dlatego raczej nie przeobrażają się w nowotwory.
Musisz jednak wiedzieć, że na Twojej skórze mogą pojawić się zmiany, które będą przypominać rubinki, ale wcale nimi nie będą. Takie zmiany pojawiają się szczególnie wtedy, kiedy zdarzało Ci się nadmiernie korzystać z opalania – zarówno na słońcu, jak i w solarium. Na takie zmiany warto zwrócić większą uwagę. Jeśli tylko zauważysz, że rubinki lub inne, podobne zmiany zmieniają kolor lub kształt, wówczas najlepiej wybrać się do specjalisty. Dermatolog ustali, czy to rubinki, czy inna dolegliwość i w razie potrzeby skieruje Cię na dodatkowe badania.
Z czym najczęściej można utożsamiać rubinki na skórze?
- z teleangiektazjami, czyli popękanymi naczynkami, „pajączkami”,
- z czerniakiem,
- z naczyniakami jamistymi,
- z trądzikiem różowatym.
Nie musisz jednak niepokoić się na zapas. Dopóki Twoje rubinki nie powiększają się i nie swędzą, nie musisz się martwić. Pamiętaj jednak, by bez względu na wszystko, a szczególnie, jeśli na Twoim ciele występuje już sporo rubinków, zabezpieczać się przed promieniowaniem UV. To zawsze dobry krok dla Twojej skóry – nie ignoruj tego kroku!
Usuwanie rubinków – czy zabieg jest konieczny?
Czy rubinki na ciele należy usunąć? Odpowiedź na to pytanie zależy wyłącznie od Ciebie. Wiele osób decyduje się na usuwanie rubinków, kiedy zmiana pojawiła się w problematycznym miejscu (na przykład kiedy masz rubinki na twarzy) lub gdy wygląda nieestetycznie. Dobrym wskazaniem do usunięcia rubinków jest też ich położenie w miejscu, w którym będą narażone one na częste drażnienie, na przykład przy zapięciu biustonosza czy na szyi, gdzie zwykle nosisz łańcuszek.
Warto zdecydować się na usuwanie rubinków również wtedy, kiedy zmiana zaczyna krwawić. Pamiętaj jednak, by umawiać się na zabieg usuwania tych zmian wyłącznie po konsultacji ze specjalistą. Bezpieczeństwo powinno być w tym przypadku Twoim priorytetem.
Rubinki na skórze same w sobie nie są groźne i można z nimi żyć, ale jeśli chcesz je usunąć, możesz to zrobić w Blur. Jest sporo zabiegów, za pomocą których można usunąć naczyniaki starcze, ale zdecydowanie najskuteczniejszym i najnowocześniejszym sposobem jest wykorzystanie lasera. Zabiegi medycyny estetycznej z jego zastosowaniem to gałąź, która bardzo prężnie się rozwija. Nieustannie pojawiają się nowe, bardziej zaawansowane technologie, dla których usuwanie rubinków nie jest żadnym wyzwaniem.
Zdecydowanie najbardziej polecanym zabiegiem jest kuracja laserowa niemieckiej marki Asclepion, podczas której używa się specjalnego lasera Quadrostar Pro Yellow. Jego wyjątkowość polega na tym, że emituje on falę promieniowania żółtego o długości 572 nanometrów, która jest wyjątkowo dobrze absorbowana przez melaninę i hemoglobinę. To, co musisz wiedzieć, to fakt, że precyzyjna wiązka laserowa Quadrostar Pro Yellow stanowi złoty standard, czyli najskuteczniejszy sposób postępowania w walce z rubinkami, zarówno na twarzy, jak i na ciele. Laser po prostu wymazuje zmiany – wystarczy kilka minut, abyś raz na zawsze zapomniała o swoich naczyniakach.
Zanim wybierzesz się na usuwanie rubinków, upewnij się, że nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Kuracji z zastosowaniem lasera nie wykonujemy:
- u kobiet w ciąży i karmiących piersią,
- u cierpiących na nowotwory,
- u osób przyjmujących leki fotouczulające,
- na skórze ze świeżą opalenizną lub po stosowaniu produktów brązujących,
- na skórze ze zmianami infekcyjnymi lub bakteryjnymi,
- podczas doustnej terapii retinoidami i sterydami,
- u chorych na cukrzycę,
- u chorych na epilepsję,
- u osób przyjmujących leki obniżające krzepliwość krwi,
- u osób po kuracjach z zastosowaniem kwasów lub botoksu na miesiąc przed zabiegiem.
Pamiętaj, aby po kuracji stosować się do naszych zaleceń. Tylko wtedy możesz być pewna, że Twoja skóra będzie wyglądała nieskazitelnie. Po zabiegu laserowym należy:
- używać kremów z ochroną UV,
- unikać drażniących kosmetyków, na przykład peelingów,
- zrezygnować na kilka dni z gorących kąpieli i z nadmiernego wysiłku fizycznego,
- przez tydzień nie korzystać z sauny i basenu,
- przez miesiąc unikać nadmiernej ekspozycji na słońce.
Zastanawiasz się, z jak dużym wydatkiem wiąże się usuwanie rubinków? Cena pozytywnie Cię zaskoczy! Pamiętaj jednak, że koszt jest uzależniony od rozmiaru zmiany, jej umiejscowienia i ilości rubinków na Twojej skórze. Sprawdź koniecznie nasz cennik!
Rubinki – podsumowanie
Chcesz umówić się na usuwanie rubinków? Świetnie trafiłaś! Quadrostar Pro Yellow, złoty standard w usuwaniu tych zmian, pozwoli Ci na zawsze o nich zapomnieć. To najlepszy sposób, by pozbyć się tych zmian w szybki i bezbolesny sposób.
Możesz umówić się na swój zabieg w Blur już 18 listopada. Rubinki nie są dla nas tajemnicą – dobrze wiemy, jak sobie z nimi radzić, dlatego serdecznie zapraszamy Cię na kurację. Koniecznie zapoznaj się także z innymi zabiegami z naszej oferty – każda kobieta znajdzie u nas coś dla siebie. Czekamy także na wiadomość, jeśli masz jakiekolwiek pytania czy wątpliwości. Chętnie na nie odpowiemy!