Logo serwisu
Zdrowie

Cellulit – jak się go pozbyć? 5 sposobów, które działają (i 3, które nie działają)

Cellulit. Skórka pomarańczowa. Skóra jak materac. Statystyki mówią jasno – 80-98% kobiet cierpi z tego powodu (tak, również popularny pośród modelek i gwiazd) i chce się pozbyć problemu raz na zawsze. Ale czy istnieją rady na to, jak pozbyć się cellulitu i wyeliminować go zupełnie? Przedstawiamy 5 sposobów na  pozbycie się skórki pomarańczowej, które działają, oraz 3, którymi nie warto zawracać sobie głowy.

Cellulit – co to za zmiana?

Bardziej powszechny u kobiet, niż u mężczyzn, cellulit z medycznego punktu widzenia jest uznawany za chorobę o charakterze metabolicznym tkanki podskórnej, dotyczącą patologii komórek tłuszczowych, tkanki łącznej oraz mikrokrążenia skóry i tkanki podskórnej.

Charakteryzuje się zmianą ukształtowania skóry zwłaszcza w takich miejscach jak biodra, brzuch, uda, wewnętrzna powierzchnia kolan, pośladki. Cellulit pojawia się zwykle w okresie dojrzewania (12%) lub w czasie ciąży (20%) oraz u kobiet w okresie przed menopauzą (20%).

Cellulit – problem większości kobiet

Czynniki wzmagające cellulit

Cellulit jest ściśle powiązany z kilkoma czynnikami, które powodują wzrost jego aktywności. Na niektóre z nich nie mamy wpływu, ale wśród nich są i takie, które możemy wyeliminować lub lepiej kontrolować.

Przyjrzyjmy się zatem czynnikom, które predysponują do powstawania cellulitu:

Geny

Cellulit występuje niemalże wyłącznie u kobiet, a znaczenie ma także typ biologiczny (u kobiet latynoamerykańskich zmiany lokalizują się głównie na biodrach, u kobiet o typie nordyckim lub anglosaskim – na brzuchu) oraz rozkład tkanki tłuszczowej, ilość, stan gotowości i czułość receptorów hormonalnych. W przypadku powstawania cellulitu istotna jest także predyspozycja do występowania niewydolności żylnej, która może w efekcie przynieść wizualne zmiany w wyglądzie skóry.

Czynniki środowiskowe

Do czynników środowiskowych, najbardziej zależnych od nad samych należy przede wszystkim niezdrowy tryb życia, na który składają się nieprawidłowe nawyki żywieniowe (nadmierne spożycie tłuszczów, węglowodanów i soli) i siedzący tryb życia, co skutkuje zwiększeniem masy tkanki tłuszczowej, zwiotczeniem ścięgien i mięśni, zastojami i obrzękami. Ciągłe noszenie butów na wysokich obcasach także nie pozostaje bez znaczenia – silnie sprzyja dysfunkcji mięśni łydek oraz utrudnia odpływ żylny, co prowadzi do zastojów i obrzęków w okolicach nóg.

Negatywny wpływ na wygląd skóry i ciała ma także regularne palenie papierosów, które wyzwala zmiany w mikrokrążeniu i tworzenie wolnych rodników oraz regularne spożywanie alkoholu – to z kolei wzmaga tworzenie się tłuszczu.

Hormony

Obecność nadmiaru estrogenów czyli hormonów żeńskich wyraźnie wskazywana jest jako przyczyna cellulitu. Warto trzymać rękę na pulsie i mieć pod kontrolą swoje hormony, aby w razie powstawania zmian reagować jak najszybciej.

Ciąża

Bardzo często cellulit w ciąży pojawia się u wielu kobiet, które nie miały styczności z tym problemem wcześniej. Zmiany hormonalne występujące w organizmie kobiety w tym szczególnym czasie wpływają na tworzenie się cellulitu na pośladkach, na nogach i na udach.

Cellulit – jak się go pozbyć? 5 skutecznych sposobów

1. Szczotkowanie skóry na sucho

Regularnie wykonywany masaż na sucho sprawia, że układ limfatyczny pobudzany jest stale do pracy, a co za tym idzie wspomagana jest efektywna detoksykacja organizmu, ponieważ sprawnie krążąca limfa odpowiada za skuteczne usuwanie produktów przemiany materii. Suchy masaż daje niesamowite rezultaty i ogrom korzyści dla układu limfatycznego.

Regularne szczotkowanie ciała na sucho specjalną szczotką znacząco poprawia jego wygląd – wygładza sprawiając, że cellulit staje się mniej widoczny, a skóra staje się gładsza i świeższa. Szczotkowanie na sucho sprawia też, że skóra nabiera blasku, jedwabistej gładkości i promiennego wyglądu.

Endermologia i szczotkowanie skóry na sucho

2. Nawadnianie organizmu

Nawadnianie organizmu jest niezwykle istotne, gdyż nasze ciała składają się w 60% z wody. Dlatego kiedy twoje ciało nie otrzymuje odpowiedniej dawki płynów, przestaje dobrze funkcjonować. Utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia pomaga utrzymać komórki ciała w idealnej formie.

Spożywając odpowiednie ilości wody pomagasz swojemu ciału odprowadzać gromadzące się każdego dnia toksyny i komórki tłuszczowe. Pijąc więcej niż 1 litr wody dziennie, pomagasz swojemu ciału pozbyć się ich w sposób naturalny i prosty, a dodatkowo z organizmu są usuwane złogi tłuszczowe odpowiedzialne za powstawanie cellulitu. Skóra się wygładza, a odżywienie organizmu pozostaje na optymalnym poziomie.

Nawadnianie organizmu podczas cyklu endermologii

3. Regularny masaż

Masaż antycellulitowy to z jednej strony relaks dla zmęczonego ciała i przeciążonego umysłu, ale i bardziej dogłębne działanie – pobudzenie układu limfatycznego i ogólnego mikrokrążenia. Możesz korzystać z manualnych masaży, ale świetnym wyborem, który pozwoli ci znacząco zaoszczędzić czas jest endermologia – nieinwazyjny masaż mechaniczny całego ciała, który można wykonywać na wszystkie obszary, na których występuje cellulit.

Najnowsza technologia zastosowana w LPG Alliance gwarantuje jednoczesne pozbycie się tkanki tłuszczowej, likwidację cellulitu i ujędrnienie skóry.

Endermologia to jedyny nieinwazyjny sposób na pozbycie się cellulitu bez konieczności wizyt u masażysty – tutaj to sprzęt i technologia działają w synergii i odwzorowują masaż manualny – specjalna głowica masująca Alliance chwyta tkankę jak kciuki fizjoterapeuty aż do warstwy mięśniowo-powięziowej zwiększając tym samym głębokość masażu.

Jeśli chcesz pozbyć się cellulitu na dobre korzystaj tutaj z endermologii regularnie – masaże te dzięki wytwarzanemu podciśnieniu gwarantują jednoczesne, potrójne działanie podczas jednego zabiegu:

1. wygładzenie cellulitu tzw. skórki pomarańczowej

2. usuwanie miejscowych i opornych złogów tłuszczowych

3. ujędrnienie skóry dzięki aktywizacji produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego

Zabiegi endermologii są świetnym uzupełnieniem treningów oraz diety, które również znacząco wpływają na poprawę wyglądu ciała i skóry. Efekty zobaczysz już podczas pierwszej serii zabiegów. Kolejną potraktuj jako element zdrowego stylu życia oraz podtrzymanie efektów osiągniętych na początku.

4. Regularne ćwiczenia

Kiedy ćwiczymy, wzmacniamy nasze mięśnie, a one zwiększają swoją objętość, jednocześnie zmniejszając ilość tkanki tłuszczowej. W miarę zmniejszania się ilości tłuszczu, skóra staje się gładsza i bardziej napięta oraz jędrna. Na spalanie tkanki najlepsze są tzw. ćwiczenia cardio, czyli bieganie, jazda na rowerku spinningowym, ale istnieje także szereg ćwiczeń ukierunkowanych na redukcję cellulitu.

Jako dodatkowy bonus podczas ćwiczeń można wskazać wzmożone wydzielanie się endorfin, czyli hormonów szczęścia, które wpływają na samopoczucie oraz pozytywne myślenie. A nic bardziej nie motywuje do zmian niż dobre nastawienie i myślenie o sobie dobrze.

Endermologia i ćwiczenia

5. Zdrowe nawyki żywieniowe

Bardziej niż o chwilową dietę chodzi o ustabilizowanie nawyków żywieniowych i doprowadzenia do zmiany sposobu odżywiania i doboru odpowiednich składników. Podstawą zdrowego odżywiania jest wyeliminowanie niezdrowych tłuszczów, cukrów prostych oraz nadmiaru soli oraz ograniczenie spożycia węglowodanów.

Aby redukować cellulit należy spożywać duże ilości owoców i warzyw, zwłaszcza zielonych, produktów pełnoziarnistych, zdrowych tłuszczów, np. olej kokosowy, awokado, orzechy. Dodatkowo bardzo istotne jest spożywanie odpowiedniej ilości wody.

Jeśli jesteś na początku drogi zmiany nawyków żywieniowych warto zagwarantować sobie wsparcie w postaci zabiegów endermologii, które wykonywane regularnie pozwolą na skuteczny drenaż limfatyczny wzmacniający detoksykację organizmu.

Jak nie usuniesz cellulitu – 3 taktyki, które nie działają

1. Szybka utrata wagi

Zwykłe schudnięcie nie pomoże w tym, aby pozbyć się cellulitu. Pamiętaj, że osoby szczupłe także borykają się z tym problemem. Zmniejszysz masę mięśniową, ale to ma niewielki wpływ na komórki tłuszczowe. W rzeczywistości, przy obniżonym napięciu mięśniowym, cellulit może być jeszcze bardziej widoczny, zwłaszcza na udach, pośladkach brzuchu.

2. Cudowne balsamy, które usuwają toksyny

Za usuwanie toksyn z organizmu odpowiedzialne są twoje nerki i wątroba. Niestety, nie wynaleziono jeszcze balsamu, który skutecznie zwalcza cellulit. Oczywiście, są kremy, które mogą go tymczasowo maskować, więc jest to pewnego rodzaju rozwiązanie, ale należy zadać sobie pytanie, czy chce się maskować problem, czy go usunąć.

3. Liposukcja

Liposukcja, chociaż polega na zmniejszeniu ilości tkanki tłuszczowej, może spowodować zupełnie odwrotny efekt jeśli chodzi o cellulit i w efekcie będzie on jeszcze bardziej widoczny, ponieważ po usunięciu części tkanki tłuszczowej efekt będzie podobny jak przy radykalnej utracie wagi. Dodatkowo trudno przewidzieć z góry, jak zareaguje skóra.

Dlatego jeśli planujesz taki zabieg jak liposukcja, warto przed nim wykonać zabiegi endermologii, aby przygotować skórę do zmiany. Bonusem takiego przygotowania ciała do zabiegu liposukcji jest łagodniejsza rekonwalescencja i brak siniaków oraz obrzęków już dzień po zabiegu.

Liposukcja połączona z cyklem zabiegów endermologii to najskuteczniejszy sposób na jednoczesną utratę tkanki tłuszczowej oraz zadbanie o wygląd skóry i pozbycie się cellulitu.

Jeśli planujesz zabieg liposukcji, zapisz się na turnus przygotowujący endermologia w BLUR Body Bar Kraków, aby o wiele szybciej cieszyć się zgrabnym, pięknym i gładkim ciałem, o jakim marzysz.

Udostepnij

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *